Zpátky do osmdesátek s G.O.C a jejich klipem „Heaven is for Angelz“

G.O.C, neboli „GROUP OF COCKS“, je mladá rock‘n‘rollová naděje, která si jede ve stylu amerických sedmdesátek/osmdesátek. Do tohoto žánru se z nějakého důvodu mnoho tuzemských kapel nepouští, a tak by mohl český posluchač nabýt dojmu, že osmdesátá léta jsou definitivně pryč. Kapela vznikla v roce 2015 z trosek studentské kapely Wellryba a ve čtyřčlenné sestavě ve složení baskytara/zpěv, dvě kytary a bicí funguje dodnes. Jejich anglické texty se, jak sami říkají, pohybují na hraně a dvojsmysly a narážky jsou tu na denním pořádku. Vlastně jejich samotný název je jeden velký dvojsmysl a kdokoliv by si mohl myslet, že si z nějakého důvodu oblíbili kohouty. 

V roce 2016 spatřilo světlo světa první demo, se kterým začali objíždět místní akce v jejich domovině na Přerovsku a Olomoucku. Zlom nastává po uvolnění singlu „Try It“ a G.O.C začínají objíždět větší akce napříč republikou. Slavnosti pivovaru Zubr, 115. výročí Harley Davidson v Praze, či oblíbený festival Masters of Rock – tam všude jsme mohli G.O.C vidět. V osudové datum – 17. listopadu 2018 pak vypouští do světa album s názvem „Try it Baby“, které nahráli ve studiu Šopa. Závěrečnou skladbou tohoto alba je skladba „Heaven is for Angelz“ ke které na konci loňského roku natočili videoklip. Pojďme se na něj podívat blíže.

Celý klip se odehrává v celkem dobře vyhlížejícím baru, jenž je vymóděn do amerického stylu spíše padesátých let. Na zdech baru můžeme vidět plechové tabulky s reklamou například na legendární colový nápoj, dobový jukebox, či  portrét Elvise Presleyho. Dokonalosti prostředí přidává také malba amerického veteránu a šachovnicové dlaždice tvořící podlahu. Vskutku americký bar jak má být. 

Klip začíná v klasickém ruchu hospody, kdy se barmanka ptá slečny sedící u baru, jestli si ještě něco dá. Když si poručí drink s názvem „Heaven is for Angelz“, barmanka mávne na kluky z kapely, ti se zvednou od stolu a jdou na věc. Celý americký styl kapely a vlastně i styl celého klipu kazí fakt, že barmanka se slečnou spolu hovoří česky, byť jen pár slov. Mnohem lépe by do toho seděla komunikace v angličtině, případně české titulky. Rozjíždí se song a kapela si jej užívá jak se sluší a patří. Krom zmíněného začátku je videoklip bez jakéhokoliv příběhu, ale ruku na srdce, je zde vážně nějaký zapotřebí? G.O.C zde spíše ukazují, kdo jsou, jak vypadají a co umí. Klip tvoří z velké části záběry na kapelu a její jednotlivé členy, občas se objeví prostřih na ostatní hosty baru, kteří si uznale pokyvují do rytmu. Samotný střih je odveden na jedničku a zaslouží si pochvalu. Kapela je oděna opět do stylu americké mládeže osmdesátých let a hrají na nástroje z této doby, čímž ji dokonale vystihují. Na závěr odkládají nástroje a završuje to přátelský „ťukanec“ baskytaristy/zpěváka s borcem na baru.

Hudební projev G.O.C je čistou definicí toho, co si pod pojmem „rock‘n‘roll z osmdesátek“ může posluchač představit. Song „Heaven is for Angelz“ obsahuje takřka všechny znaky, které jsou pro tento žánr typické. Nechybí zde kytarové vyhrávky s patřičnou dávkou overdrivu včetně sóla, ostrý charakteristický zpěv či refrén zpívaný skupinově. Osmdesátá léta dala světu takové legendy, jako GUNS‘N‘ROSES, VAN HALEN či BON JOVI a G.O.C jsou mladou smečkou, která jde v jejich stopách. A dělá to fakt dobře.

Sečteno podtrženo, G.O.C je skutečnou nadějí na české scéně a je dost pravděpodobné, že o nich ještě hodně uslyšíme. Jejich první videoklip, ačkoliv nemá příběh a začátek kazí pár slov v češtině, je skvěle sestříhaný a každý divák se  s ním vrací v čase do zlaté éry tohoto žánru.

Autor: Adam Samuel

Foto: Kapela G.O.C.

Pin It on Pinterest