Rozhovor s Honzou Suchým z Trautenberků

Skupinu Trautenberk je nejspíš zbytečné představovat. Tato tanzmetalová smečka z Klatov si už své místo mezi českými fanoušky tvrdé hudby získala. Jsme moc rádi, že si baskytarista Jan Suchý na nás našel chvilku času ve svém nabitém programu.

Ahoj Honzo, ty jsi znám tím, že na koncertech ti nikdo neřekne jinak, než Anče a že nosíš slušivý šatičky. Čí to byl nápad? Proč volba ženské postavy padla právě na tebe?

Ahoj, no ona na mě v podstatě tak nějak zbyla. V dobách úplného počátku Trautenberka jsem do kapely nastoupil jako poslední zbývající člen a jelikož byly všechny normální „role“ už zabrané, tak role Aničky zbyla na mě. Během let se sice sestava obměnila, ale šatičky už mi zůstaly, neboť jsem samozřejmě v kapele nejhezčí (smích). Na oslovení „Aničko“ či „Anče“ už jsem si samozřejmě zvyknul a nemám s tím žádný problém, ale o to víc mi potěší, když mě někdo pozdraví i mým normálním jménem.

Takže myšlenka rolí a kostýmů tam byla od začátku. Hráli jste od prvního koncertu už v kostýmech, nebo to přišlo později? Popřípadě jak se kostýmy změnili v průběhu času?

V kostýmech jsme hráli už od prvního koncertu, kde to hned sklidilo úspěch. Kostýmy se stále snažíme vylepšovat a zdokonalovat. Teď už nám je vyrábí pověření lidé. Já mám dokonce svojí vlastní švadlenku (smích). V šatníku máme každý z nás hned několik verzí, a to hlavně pro potřeby dvojáků či víkendového hraní někde daleko.

Vaše kapela funguje zhruba sedm let. Jak se vaše hudba posunula a pozoruješ změny v reakcích publika?

Jako každá jiná kapela se samozřejmě vyvíjíme. Abych řekl pravdu, tak já to ani moc posoudit nedokážu. Určitě jsem se posunuli zvukově a kvalitou vystoupení. Ostatní věci ať raději posoudí nějaký fanoušek.

Od vydání posledního alba Himlhergotdonrvetr uplynuly už dva roky. Chystáte se v dohledné době opět do studia?

Ano, chystáme. Studio, kde se bude tvořit další řadové album, je zamluveno v říjnu a vydání se plánuje během listopadu. Čeká nás ale ještě hodně práce, tak snad to všechno stihneme.

Tak to se budeme těšit.

Vy jste známí svými vtipnými až bizarními texty. Kdo všechno se na nich v kapele podílí a jak vás to vůbec napadne?

Poslední dobou je hlavním textařem zpěvák Horst. Motivy a témata textů nás dost často napadají, když trávíme čas spolu. Buď ve zkušebně nebo i mimo ní.

Jakou kapelu si v současné době poslechneš nejraději?

Oblíbených kapel mám opravdu spousty. Poslední dobu hodně poslouchám např. Cytotoxin, The Faceless, Archspire, Fallujah, Aborted, Benighted, Decrepit Birth a kapely podobného ražení. Samozřejmě největší srdcovkou jsou Death.

Dokázal bys vybrat jednu vaši show, která byla podle tebe jedna z nejlepších nebo naopak nejhorších?

Za super akci považuji nedávný parník Tyrš. Tam se sešli opravdoví fandové a atmosféra na lodi byla nezapomenutelná. Za nejhorší bych označil takové ty narozeninové a tomu podobné akce. To už fakt ne.

Koncert na parníku Tyrš se zjevně líbil nejen vám, ale i fanouškům. Chtěli byste podobnou akci někdy zopakovat?

Parník byla jedna z nejlepších, né-li nejlepší akce vůbec. Bylo to prostě něco jiného. Já osobně doufám, že si to příští rok zopakujeme, ale čert ví co bude.

Ty hraješ v kapele na baskytaru. Pověz nám něco o tvém nástroji.

Aktuálně hraju na baskytaru Ibanez SR1200 se kterou si moc rozumíme. Zesilovač mám Ampeg SVT4 Pro a bednu mám 4×10 od Mesa Boogie. Hraje to celkem pěkně, takže jsem zatím spokojen.

Jak vnímáš českou metalovou scénu?

Českou metalovou scénu sleduji přes 15 let, takže mohu s klidem říci, že tu máme spoustu výborných a nedoceněných kapel. Poslední dobou mi hodně baví nové desky kapel Murder Inc., Innersphere, Laid To Waste, Insanie nebo Between the Planets.

Dokážete se tanzmetalem uživit nebo máte každý svojí práci? Popř. čím se živíš ty?

Muzika nás určitě neuživí a každý máme svoje normální zaměstnání. Já pracuji v jedné firmě jako technik či konstruktér.

Díky, ať se daří v hudební kariéře i v práci.

Děkuji za rozhovor a uvidíme se na koncertě!

Autor: Thomson M. Kavka

Pin It on Pinterest