Koncerty a opatření vlády kvůli koronaviru

Dnes (10. 3. 2020) proběhlo jednání Bezpečnostní rady státu, na kterém se členové vlády dohodli na dalších opatření ohledně šíření viru COVID-19. Mimo jiné vláda zakázala pořádání akcí nad 100 účastníků. Porušení tohoto zákazu se hodnotí jako obecné ohrožení a tomu, kdo ho porušil hrozí pokuta až 3 miliony korun.

Jak je to tedy s těmi akcemi? Od dnešní (10. 3. 2020) 18. hodiny se již určitě nedostanete na žádný koncert, kde se očekává účast vyšší než 100 lidí. U menších klubových akcí počítejte s omezením. Ty, které nebudou zrušeny, omezí prodej vstupenek tak, aby nepřekročily počet návštěvníků určený vládou. Organizátoři festivalů a velkých koncertů zvažují také možnost přesunutí akce na jiný termín. Problém je v tom, že vláda vydala toto opatření na dobu neurčitou, a tak jsou pořadatelé ve stálé nejistotě. Panika z vaší strany určitě není nutná. Vše je zatím čerstvé a vláda v této situaci musí jednat rychle. Určitě není potřeba vracet zakoupené vstupenky na letní festivaly. Brzy se nejspíš dozvíme další doplňující informace k tomuto opatření.

Nárok na vrácení vstupného byste většinou měli mít. Pokud je to možné, pro jistotu prostudujte podmínky prodejce. Spousta pořadatelů je pro tyto mimořádné situace pojištěna. Vstupenkové portály v současné době komunikují s pořadateli, aby se dohodli na dalším postupu. Jejich e-mailové schránky jsou zahlceny dotazy na toto téma. Mějte tedy chvilku strpení. Vstupenky si uschovejte. S největší pravděpodobností se vám, jakmile vše vyřeší, ozvou z internetových portálů sami a sdělí vám, jak postupovat.

EDIT (10. 3. 2020, 16:00): Výklad opatření je zřetelnější. Celkový počet lidí na akci nesmí přesáhnout 100 lidí, tedy včetně interpretů, personálu atd. Portál GoOut.cz prosí své zákazníky o strpení. Nejsou schopni reagovat na jednotlivé dotazy. Velká část jejich pořadatelů se vyjádřila, že hledá náhradní termíny akcí.

EDIT (12. 3. 2020, 16:00): Dnes ve 14:00 vyhlásila vláda nouzový stav. Od zítřejšího dne jsou zakázány všechny akce přesahující ve stejný čas počet 30 lidí (vychází z práva shromažďovacího). Stravovací zařízení (včetně klubů) nesmí mít od 20 do 6 hodiny otevřeno. Je doporučeno nevyskytovat se na místech, která do tohoto opatření sice nespadají, ale je tam možnost větší koncentrace osob. Porušení zákona v nouzovém stavu se hodnotí jako trestný čin. Prodejci vstupenek pomalu začínají komunikovat se zákazníky, jelikož většina pořadatelů byla donucena své akce zrušit. Pochopte vytíženost prodejců. Jistě se vám brzy budou věnovat.

Budeme pro vás situaci nadále sledovat a informovat vás o změnách. Pokud máte nějaké dotazy, nebojte se nám napsat do zpráv na sociálních sítích.

Pin It on Pinterest